Iskolatörténet 2004-2024
Iskolánk krónikája a 60. évfordulóig (2004. június -2024. szeptember)
„A középiskolában már megkezdődik a visszavonhatatlan döntések sorozata. Ajtók zárulnak be halk kattanással, s a zajukat csak évekkel később, az álmaiban hallja tisztán az ember.”
(Stephen King)
Húsz esztendő…, nem kevés, mára már eldőlt, milyenek is voltak ezen döntések…. Ennyi idő alatt felnőtté válik a gyermek is, egy iskola életében úgyszintén hosszú korszak ez. Folyamatos átalakulás a képzési szerkezetben, osztálytípusokban, tanulói létszámokban, a tantestület összetételében. Nem kivétel természetesen ez alól a mi iskolánk sem. Drámai a változás a számok tükrében. Míg 2004 júniusában 922 tanuló zárta a tanévet (8 gimnáziumi, 12 szakközépiskolai, 6 szakképzős osztályból nappali tagozaton, illetve 1 gimnáziumi osztálynyi levelező tagozaton), addig a 2024/25-ös tanévet a következőképpen indítottuk: 91 tanuló a három hatosztályos gimnáziumból, 331 tanuló pedig a 11 gimnáziumi osztályból, így összesen 422 diák mondhatja magát mezősnek. Ezen periódus elején több mint 60 tanár tanított nálunk, mára 38-an lettünk az óraadó kollégákkal együtt.
Nem könnyű összefoglalni, mennyi minden történt ez alatt a két évtized alatt. Intézményünk az állandóan változó igények, a társadalmi elvárások, a jogi szabályozások miatt szerkezetileg és tartalmilag mára szinte teljesen átalakult. Magyarország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, majd az ezt követő időszakban hazánkban infrastrukturális fejlesztések sorozata kezdődött el. Ennek alapfeltételeként fogalmazódott meg a középiskolákban a szakmai megújulás felvállalása. Intézményünknek igazodnia kellett ezen folyamathoz is.
A kerettanterv 2002-es bevezetésével változott a gimnáziumi képzés szerkezete, ez a szakközépiskolai képzést csak minimálisan érintette, mert a világbanki szerkezetet vette át a kerettanterv. A gimnáziumban új tárgyakat lehetett tanulni: drámát, etikát, társadalomismeretet. Mozgóképkultúra és médiaismeret is színesítette a palettát. 2004-ben bevezettük a gimnázium egy osztályában a nyelvi előkészítős öt évfolyamos képzést angol és német nyelvből, ezen képzési modell 12 éven át működött. Az utolsó osztály 2016-ban tett érettségi vizsgát. 2012-ben ennek helyét a korábban népszerű emelt nyelvi képzés vette át ugyancsak angol és német nyelvből, amely a mai napig sikeresen működik.
2005-ben indult az új, kétszintű érettségi rendszer, megnőtt a középiskolai tanárok felelőssége, az érettségi vizsga azóta egyben felvételi vizsgaként is szolgál. Az ún. emelt szintű érettségi vizsga pluszpontokat jelent a felsőoktatásba jelentkezőknek, illetve bizonyos szakokon kötelező bemeneti követelmény. A bevezetése óta többször változott a pontszámítás módja, voltak évek, amikor egy emelt szintű vizsga kötelező volt.
2008-ban megalakult a Nagykanizsa és Térsége TISZK Szakképzés-szervezési Kiemelkedően Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság a város és kistérség szakképzési feladatainak szervezésére, amelynek iskolánk is tagja lett. A TISZK látta el a fenntartói feladatok egy részét, a szakképzési fejlesztések is rajtuk keresztül valósultak meg.
2011-ben az új szakképzési törvénynek megfelelően megtörtént iskolánk történetének eddigi legnagyobb változása. A Thúry György Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskolával vontak minket össze. Innentől Dr. Mező Ferenc-Thúry György Gimnázium és Szakképző Iskola lettünk, gigantikus tanulói és tanári-oktatói létszámmal. A négy éves közös működés alatt a szakképzés átalakítása volt a legfontosabb esemény. Bevezettük a duális képzést, a tagintézményben kialakításra került a korszerű cukrászüzem.
2011 őszét fontos esemény színesítette. Szeptemberben az összevont intézmény tanulói két tanár kíséretében 10 napot töltöttek Minneapolisban, a St. Anthony Village High School-ban, ezzel viszonozva az amerikai diákok márciusi látogatását.
2013 januárjától fenntartóváltás történt, megalakult a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Zalaegerszegi Tankerülete és átvette az irányítást. Ezzel gazdasági önállóságunk is megszűnt. 2014 újból nagy változást hozott iskolánk életében: a szakképzés profiltisztítása miatt felmenő rendszerben megszűnt székhelyünkön a szakközépiskolai képzés és átkerült a tagintézménybe.
Fájdalmas hónapok következtek, az akkori igazgatónak Szermek Zoltánnak emberi sorsok felett kellett dönteni. Melyik munkatársától kénytelen megválni, kivel dolgozik továbbra is együtt? A döntése a közismereti tanárokat is érintette, nemcsak a szakközépiskolai tanárokat. 18 tanár távozott a nagy múltú, méltán elismert szakközépiskolai képzéssel együtt a volt tagintézménybe.
Az átalakuló köznevelési rendszer a profiltisztítás felvállalásával szétválasztotta a szakképzés és köznevelés rendszerét. 2015. július 1-jével létrejött az immár csak gimnáziumként működő Dr. Mező Ferenc Gimnázium, mint Nagykanizsa második állami fenntartású tiszta profilú gimnáziuma. Ezzel egy olyan versenyhelyzet teremtődött, ami inspiráló hatással lett mindkét intézményre.
2017 januárjától újabb fenntartóváltás következett be, iskolánk a Nagykanizsai Tankerületi Központ irányítása alá került.
De ne fussunk krónikánkban ilyen előre!
Miközben az imént említett változások szüntelen-szakadatlan érintették iskolánkat, a tantestület, a diákok fontos, lélekemelő eseményre készültek. Az egykori 2. számú Gimnázium 2014. augusztus 30-án 50 éves lett. Az elmúlt fél évszázad eseményeit évkönyv dolgozta fel (A nagykanizsai Dr. Mező 50 éve), az iskolánk gondozásában megjelent kiadvány (Kanizsai séta) egykori tanárunk, dr. Cseke Ferenc emléke előtt is tiszteleg. Szántó Zoltánnak, Zola bácsinak állít emléket a jubileum kapcsán róla elnevezett tornaterem. Nem maradhatott ki a neves költő Pék Pál sem, de az ő tiszteletére csak később, 2022 áprilisában avattuk fel az emléktermet.
A jubileumi eseménysorozat nívós, kétórás gálaműsorral zárult 2014 májusában a Hevesi Sándor Művelődési Központban. Ezt az ünnepséget a hozzá kapcsolódó rendezvényekkel együtt, illetve a következő 3 tanévet még Szermek Zoltán vezényelte le.
Mindeközben a 2016-os májusi érettségi időszak újdonsággal szolgált. Az érettségi vizsgát csak az 50 órás közösségi szolgálatot teljesítve lehetett megkezdeni. Számtalan lehetőség közül választhattak a diákok, mint például a városunkban elindított Senior Akadémián időseknek informatika, idegennyelv-oktatás. Iskolánk diákjai több éven keresztül ápolták, erősítették ezzel a generációk közötti kapcsolatokat és egyúttal teljesítették az érettségi vizsgához szükséges közösségi szolgálatot.
A 2017/18-as tanév új, egy évre megbízott igazgatóval indult Májer Anita személyében, aki a következő, 2018/19-es-as tanévtől kezdődően további öt éven át igazgatta az intézményt. Ezen időszak kezdetén sikerült részlegesen felújítani a tornatermet a hozzá kapcsolódó vizesblokkal együtt. Mindez annak keretében történt, hogy iskolánk szép sportsikereket felmutató olimpiai iskolaként (ekkor már testnevelés tagozattal) támogatásban részesült. Az ő vezetése alatt indult útjára 2022 szeptemberében a hatévfolyamos gimnáziumi képzés.
Ekkor még a következő tanulmányi területek közül választhattak a felvételi vizsgára készülő 8. osztályos tanulók: általános tantervű gimnáziumi osztály, emelt óraszám angol nyelv tantárgyból, emelt óraszám német nyelv tantárgyból, emelt óraszám testnevelés tantárgyból, emelt óraszám informatika (később digitális kultúra) tantárgyból.
2018 tavaszán indítottuk útjára a Határtalanul pályázatunkat, melynek ötletgazdája jelenlegi igazgatónk, Kötőné Fazekas Judit volt. 2019 márciusában 40 tanuló utazhatott 4 kísérőtanárral együtt megcsodálni a Felvidéket, nem utolsósorban azzal a céllal is, hogy őrizze, ápolja a kettészakadt Magyarország határon innen és túli lakosainak kapcsolatát. Az ötnapos kirándulás utolsó napján az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola fogadott bennünket. A pályázat keretein belül június elején az ipolysági partnerintézmény 34 tanulója egy 3 napos Balaton-felvidéki kirándulással viszonozta látogatásunkat.
Lassan, de biztosan elérkezett 2020 márciusa. Mint ahogy az egész világ, mi is döbbenten figyeltük, éltük meg a világjárvánnyal együtt járó felfordulást. A koronavírus teljes lezárást eredményezett, iskolánk is bezárta kapuit a diáksereg és a tanárok előtt. Esetlenül, zökkenőkkel kezdődött el a tantermen kívüli oktatás. A tanárok próbálkoztak, ahogyan tudtak, a diákok pedig élvezték a tavasszal elkezdődött nyári szünetet. Írásbeli érettségik maszkban, szóbelik sehogy, semmilyen formában.
A következő, 2020/21-es tanévben indult útjára a jelenleg is hatályos Nemzeti Alaptanterv (NAT).
A jelenléti oktatás nem tartott sokáig, november közepén a vírushelyzet miatt a középiskolák újra bezártak. Ismerkedés a Google Classroom-mal…, a tanárok ismét próbálkoztak, a diákok meg megint csak ügyeskedtek. 2021 májusában találkozhattunk újfent az írásbeli érettségi vizsgákat követően. A járványügyi helyzetre való tekintettel a szóbeli vizsgák hasonlóképpen az előző tanévhez elmaradtak.
Közben elkezdődött a hatosztályos gimnáziumi osztály előkészítése. Online tanfolyamot követően nyelvtanáraink vizsgáztatók lettek a Kodolányi János Egyetem Nyelvvizsgaközpontja által szervezett Társalkodó, Gazdálkodó nyelvvizsgákon. A nyelvvizsgáztatást már korábban elindítottuk, szoros kapcsolatot alakítottunk ki a LanguageCert Vizsgaközponttal is. A nyelvvizsgákra nagy igény van, nemcsak iskolánkból, a városból, hanem a régió más iskoláiból is érkeznek hozzánk nyelvvizsgára többségében középiskolai tanulók.
Tanulmányi sikereinkről, sporteredményeinkről, kulturális műsorainkról, a galériánkban rendezett kiállításainkról bővebb tájékoztatást folyamatosan frissülő honlapunkon kap a kedves Olvasó. Itt hangsúlyoznánk ki az imént említett színvonalas kulturális műsorainkat, melyeket Dónay Beatrix tanárnő szerkeszt és rendez. Az általa vezetett irodalmi kör évről évre városi műsorok folyamatos szereplője.
Jelenleg szorosan együttműködünk a Pannon Egyetem nagykanizsai kampuszával. Diákjaink rendszeresen és aktívan részt vesznek az egyetem által szervezett nyílt napokon és városi szintű rendezvényeken. A Víz Világnapja alkalmával 2024-ben közös együttműködéssel sikeres pályázatot nyújtottunk be és valósítottunk meg.
Partnerintézménye vagyunk továbbá a Pécsi Tudományegyetemnek. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy volt diákjaink összefüggő egyéni tanítási gyakorlatukat nálunk teljesítik és mentortanárok segítségével motiválni tudjuk őket a pedagógusi pálya választására. A 2023/24-es tanévben már a szombathelyi Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központból is fogadtunk hallgatót a tanárutánpótlás biztosítása céljából. 2025 januárjától pedig az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem gyakorlóhelye lettünk.
A tankerületi pedagógiai szakszolgálatokkal folyamatos a kapcsolattartásunk. Munkánkat iskolaorvos, pszichológus, védőnő, gyógypedagógus, fejlesztő pedagógus, gyógytornász szakember segíti. A szakmai szolgáltató intézmények közül továbbra is folyamatos kapcsolatot szeretnénk tartani a Zalaegerszegi Pedagógiai Oktatási Központtal (POK).
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Agrárminisztérium 2022-ben iskolánknak Ökoiskola címet adományozott.
Munkacsoportunk széleskörű tevékenysége a fenntarthatóság pedagógiáját szolgálja. Részt veszünk a Kanizsa Túrákon, a 9. évfolyam tanulói a Kőrösi Emlékversenyen. A műanyag kupakok és használt elemek gyűjtése mellett a PET palackok gyűjtésére is nagy figyelmet fordítunk. Öko-és egészségnapot tartunk, Fenntarthatósági Témahetet szervezünk, gondozzuk beltéri növényeinket. Megvalósult „Az iskola melletti szökőkút környezete” projekt. A megszépült „Kislány szökőkúttal” köztéri alkotás melletti szabadidős területet iskolánk diákjai gondozhatják közösségi szolgálat keretében.
Számítástechnikai eszközparkunk folyamatos bővülésen, megújuláson ment keresztül. Míg a 2000-es évek vége felé újdonság erejével hatott az osztálytermek projektorokkal való felszerelése, 2011-ben az elektronikus napló bevezetése, a tanári laptopok alkalmazása, addig mára már ezen eszközök használata a vérünkben van, sőt a világjárvány alatt elsajátítottuk a tantermen kívüli oktatást, tanulást is. Legutóbb 2024 januárjában 5 db számítógépben, 10 db monitorban és 5 db monitortartó állványban részesültünk a Citi Magyarország (Citi) és a JAM (Junior Achievement Magyarország) pályázatán keresztül.
A 2024/25-ös tanévben ünnepeljük iskolánk 60 éves évfordulóját. A jubileum kapcsán programsorozatot tervezünk, melynek első állomása szeptemberben a felújított tornaterem átadása, emléktábla leleplezése volt. A megnyitó napján a már évek óta hagyománnyá vált Szántó Zoltán Kosárlabda Emléktornán csaptak össze a kanizsai középiskolák kosarasai. A Mező 60 programsorozat részeként már további rendezvények is lezajlottak, mint például volt mezős diákok előadásai.
Ez alatt a húsz esztendő alatt iskolánk vezetősége is többször változott. Mint már említettük Szermek Zoltánt Májer Anita váltotta fel 2017-ben. Tőle 2023 augusztusától egy évre megbízott igazgatóként Kötőné Fazekas Judit vette át a stafétát. A 2024/25-ös tanévet immáron kinevezéssel ugyancsak Kötőné Fazekas Judit indította el. Nemes István igazgatóhelyettes 2009-ben nyugállományba vonult, feladatkörét Szerdahelyiné Czigler Ágnes vette át, őt követte 2018-ban Szeléné Matus Ildikó. Homonnay Erzsébet igazgatóhelyettest 2010-ben nyugdíjazták, Lelkóné Tollár Ildikó folytatta tevékenységét. Őt váltotta Tőke Edina, majd 2017-ben Suhai Eszter.
Jelenlegi tanári karunk 38 főből áll. Büszkeséggel tölt el minket, hogy kollégánk, Kispál József tanár úr 2024-ben kiemelkedő szakmai tevékenységéért miniszteri elismerést kapott.
Képzési palettánk a 2024/25-ös tanévben
Hatévfolyamos gimnáziumi osztályaink:
- 7.K
- 8.K
- 9.K
Négyosztályos gimnáziumi osztályaink:
- 9. évfolyamon:
- emelt óraszámú angolos osztály 9.A
- általános tantervű osztály 9.B
- emelt óraszámú német és digitális kultúra osztály 9.C
- 10. évfolyamon:
- emelt óraszámú angolos osztály 10.A
- emelt óraszámú német és digitális kultúra osztály 10.B
- 11. évfolyamon:
- emelt óraszámú angolos, németes osztály 11.A
- általános tantervű osztály 11.B
- általános tantervű osztály 11.C
- 12. évfolyamon:
- emelt óraszámú angolos osztály 12.A
- általános tantervű osztály 12.B
- emelt óraszámú német és digitális kultúra osztály 12.C
Intézményünkben tehát 14 osztályban összesen 422 diák tanul.
Az elmúlt húsz esztendő alatt számos kiváló tanárt, jó munkatársat, embert veszítettünk el. Előttük tisztelgünk az iskolánk Facebook oldalán fellelhető „Égi tantestület”-tel. Emléküket kegyelettel megőrizzük.
Végezetül kijelenthetjük: iskolánk történetében immár sokadszor képes volt megújulni, képzési palettáját úgy átformálni, hogy egyszerre legyen vonzó a hatodikosok, nyolcadikosok, illetve szüleik körében, valamint sikeres a végzős diákok továbbtanulási esélyeit illetően.
Bízunk benne, hogy az elkövetkező években is népszerű és elismert lesz iskolánk az itt folyó színvonalas oktató-nevelő munkának, a jól képzett, humánus, elfogadó, támogató tantestületnek köszönhetően.